خانه | آرشیو | پست الکترونیک
ذخیره کردن و بازیابی فایل های SPSS
 

برای باز کردن فایلی در برنامه SPSS  

اگر در ابتدای شروع  کار با SPSS  کادر مکالمه

  What would you like to do? 

 باز شد که به طریق زیر عمل می کنید : 

اگر می خواهید فایل ذخیره شده ای را باز کنید ، گزینه Open an existing data source   ر انتخاب کرده و در لیستی که ارائه شده است ، فایل مورد نظر را انتخاب وآن را در ویرایشگر داده ها باز کنید . توجه کنید که کامپیوتر های موجود در شبکه ممکن است لیستی ازفایل ها در اختیار کاربر قرار ندهند  در این حالت با کلیک کردن بر روی ... More Files  چهار گوشی از دایرکتوری ها ظاهر می شود که می توان فایل یا درایو مورد نظر را در آن پیدا کرد.

اما اگر به  هر دلیل  نخواستید از کادر اولیه استفاده کنید یا آن را غیر فعال کرده اید  مانند سایر برنامه ها به طریق زیر عمل کنید :

از منوی File   گزینه   Open سپس  Data را انتخاب کنید . 

یا به وسیله آیکون میانبری که به حالت یک پوشه باز در زیر منوی   File  قرار دارد ،  فایل مورد نظر را از روی هارد دیسکتون  انتخاب کنید .

البته باید ذکر کنم که این برنامه فایلهایی رو باز میکنه که با  پسوند « sav .»   قبلاً ذخیره شده باشد ، که پسوند خود SPSS است و زیر آن نوشته شده است :  SPSS Data Document

برای ذخیره کردن فایلی در برنامه SPSS  

 در رابطه با ذخیره برنامه وقتی پروژهای را که انجام داده اید خواستید برروی هارد کامپیوترتون ذخیره کنید از منوی File  گزینه Save یا  Save az  رو انتخاب کنید  البته بعد در مورد فرق جزئی که Save  و Save az  دارند ، براتون میگم ؛ ولی حالا از هر کدوم استفاده کردید فرق چندانی با هم نداره و در هر جای  هارد دیسک  کامپیوترتون ذخیره کنید البته از آیکون میانبری که در نوار ابزار زیر منوی Edit   به شکل یک فلاپی هست هم می تونید استفاده کنید. البته هنگام ذخیره خود سیستم پسوند  « sav .»  را به صورت پیش فزض داده است که همان پسوند برنامه است ، اگر خواستید که بعد بتوانید فایل خودتان را بوسیله این برنامه باز کنید با همین پسوند ذخیره کنید اما اگر خواستید که فایلتان را  بعد از ذخیره با برنامه دیگری باز کنید  در قسمت  Save az type  پسوندتان را عوض کنید .

نکته ای که باید بگم اینه که برای ذخیره فایلتون روی دیسکت  ، ابتدا فایل مورد نظرتون رو روی هارد ذخیره کنید بعد اون رو روی فلاپی کپی کنید.

و دوم این که اگر پروژهای را که شما انجام داده اید با  SPSS 13   بوده  با SPSS 10  نمی توان باز کرد یعنی SPSS فایلی که با نسخه پایینتر از نسخه خودش ذخیره شده رو باز میکنه  ولی فایلهایی رو که با نسخه بالاتر ذخیره شده باشه رو باز نمیکنه.

 منتظرنظرات سازندتون هستم

|+| نوشته شده توسط ميعاد در یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۴ و ساعت  | 
Powered By Blogfa - Designing & Supporting Tools By WebGozar